Algeoppblomstring i Havsbadet i Botn - kommunen setter  inn tiltak

Alstahaug kommune opplever for tiden en oppblomstring av alger i Havsbadet i Botn. Kommunen følger opp situasjonen tett og har satt i gang både ordinære og ekstra tiltak for å overvåke vannkvaliteten og kartlegge årsakene til utfordringen.

Regelmessige tiltak videreføres

De ordinære driftsrutinene ved Havsbadet gjennomføres som normalt. Dette innebærer blant annet utskifting av vann omtrent hver 14. dag og regelmessig prøvetaking for å kontrollere vannkvaliteten.

Kommunen har også benyttet egne mannskaper til mekanisk fjerning av algene. Selv om arbeidet har bidratt til å redusere mengden alger, har man foreløpig ikke oppnådd den effekten man ønsker. Arbeidet vil derfor fortsette gjennom hele sesongen.

Omfattende undersøkelser skal kartlegge årsaken

Det finnes flere teorier om hva som kan være årsaken til den økte algeveksten. For å få et bedre kunnskapsgrunnlag vil kommunen nå gjennomføre et mer omfattende måleprogram med fokus på næringsinnholdet i vannet.

Undersøkelsene vil omfatte prøver både inne i Havsbadet og i områdene utenfor anlegget. Resultatene skal bidra til å avdekke eventuelle forhold som kan påvirke algeveksten og gi grunnlag for videre tiltak.

Sist oppdatert

Bildet viser sandbunn med hjerteskjell og alger

Foto: Tom fra Pixabay

Kontaktinformasjon

For ytterligere informasjon kan kommunegartner Elisabeth Theodora Van Duijn kontaktes.

Elisabeth Theodora Van Duijn
Kommunegartner, Alstahaug kommune