Avløp

Alstahaug kommune har bygd ut offentlig avløpsnett i Sandnessjøen, på Tjøtta og Søvikmoen.
I resten av kommunen er det separate/private anlegg. De fleste private utslipp går via slamavskillere.
Sandnessjøen
Det kommunale avløpsnettet i Sandnessjøen dekker i dag 6300 personer. Mesteparten av avløpet i byen ledes til silanlegget på Stamnesøra. Her blir avløpet silt gjennom siler med en lysåpning på en millimeter før det slippes ut i sjøen på dypt vann. Avfallet som blir silt fra, går til slamlagune på Ny Jord. 

SIL ANL 01
Foto: Silanlegget på Stamnesøra
Den siste større utbygginga som skjedde på avløpssida, var i forbindelse med baseanlegget på Horvnes. Her er det lagt ledninger fra baseområdet til Andvågen. Det er etablert flere pumpestasjoner på nyanlegget som sørger for at avløpet blir ledet til pumpestasjonen i Vågen.
En stor pumpestasjon i Vågen pumper avløpet fra Horvnes, Sandnes og Matstia gjennom en boret tunnel i Åsen og videre til silanlegget på Stamnesøra. Alle utslippene som tidligere gikk til Vågen, er nå tatt rede på, og den meget forurensede Vågen, viser tydelige tegn til forbedring.
p st vaagen
Foto: Pumpestasjon i Vågen

Det er lagt nye ledninger fra ferjeleiet, via byens hovedgater, og helt frem til Stamnesøra. En større pumpestasjon i Karivika sørger for at avløpene til indre havn er rutet til Stamnesøra.

For strekningen Stamnesøra – Novik er det gunstige utslippsforhold. Målinger har vist gode strømningsforhold og stor dybde.
I tillegg til utslippet på Stamnesøra, er det et utslipp på Segelbergan og ett i Urvika.

Det gjenstår noen mindre pumpestasjoner og overføringsledninger før noen mindre utslipp er sanert og overført til hovedutslippene på Stamnesøra, Segelbergan eller Urvika.

En del av avløpsanleggene i byen er gamle og i dårlig forfatning, så et kontinuerlig utskiftings-/rehabiliteringsprogram er nødvendig.
 
Søvik
På Søvik er det bygd kommunalt avløpsnett fra tidl. Alstahaug videregående / barne- og ungdomsskole fram til og med Søvikmoen. Ca 220 personer er knyttet til anlegget. Det er bygd en større slamavskiller med ny utslippsledning i nærheten av ferjeleiet på Søvik.

Tjøtta
Ca 300 personer er knyttet til kommunalt avløpsanlegg på Tjøtta. De siste årene har kommunen skiftet ut en del av det gamle avløpsnettet på Tjøtta. Ved ferjeleiet er det blant annet bygget en pumpestasjon som pumper avløpet herfra til en større tre-kamret slamavskiller ved småbåthavna før utslipp til sjø ved Vika vest for småbåthavna.

Share on Facebook Tips en venn Tips en venn Skriv ut

Kontakt oss

Epost: post@alstahaug.kommune.no
Tlf.: 750 750 00

Besøksadresse:
Strandgata 52
8805 Sandnessjøen

Tjenesteomtaler

bunnbilde 2.png
Web levert av CustomPublish AS